MČR HR OB

O prvním listopadovém víkendu proběhlo v okolí Radvanic Mistrovství České republiky v horském orientačním běhu (HROB). Centrum závodů bylo ve zdejší základní škole, která posloužila díky vstřícnosti pana ředitele, paní vedoucí školní jídelny, pana starosty a místních hasičů také pro ubytování a

stravování závodníků. Závodníci běhali v širokém okolí, v sobotu například až na Čížkovy kameny nebo na Jánský vrch, v neděli zase účastníci závodili po lesích a loukách v okolí Janovic, další se dostali i na Odolov a Žaltman. Tratě dlouhé 15-28 km vzdušnou čarou donutily závodníky naběhat až 35 km každý den s převýšením kolem tisíce metrů. HROB je závod dvojic na upravené turistické mapě, kdy závodníci musí najít všechny kontrolní body vyobrazené na mapě a nesmí používat GPS, mobilní telefony nebo podobné vymoženosti dnešní doby. Jedinou dovolenou pomůckou je buzola ukazující sever. Závodilo se ve třech hlavních kategoriích podle pohlaví a také v juniorských kategoriích (do 20ti let) a veteránských (nad 40 let). Celkem se zúčastnilo 260 dvojic z celé České republiky, ale také z Německa, Slovenska i Ruska. V hlavní mužské kategorii vyhráli jen o necelou minutu Šimon Navrátil s Tomášem Křivdou z Chocně za 7 a půl hodiny v součtu za oba dny. V nejobsazenější kategorii smíšených dvojic vyhrál Tomáš Kos s Klárou Žaloudkovou z Pardubic také za necelých 7,5 hodiny a v ženské kategorii pardubické závodnice Martina Zvěřinová a Pavla Udržalová za 8 hodin a 21 minut. Ostatní závodnicí si snad náročné tratě ve zdejších krásných lesích a kopcích také užili. Na závěr chtějí pořadatelé poděkovat vlastníkům lesů a luk, bez jejichž souhlasů by se závod nemohl konat. Doufají také, že se nezaběhl žádný pasoucí se dobytek, jelikož někteří neukáznění závodníci za sebou i přes varování na startu nezavřeli všechny branky a ohradníky.

Aleš Balcar