Předvánoční exkurze prvního stupně

V úterý 3. prosince jste ráno mohli potkat dva autobusy, které odvážely žáky prvního stupně na “nejlepší výlet a to proto, že to byly dva výlety v jednom” - jak napsal jeden zúčastněný žák.

Autobusy nás nejprve dovezli k branám Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. I letos zde probíhá akce, kdy žáci mohou

umístit své ozdoby v prostorách zoo. A tak postupně všechny naše třídy pověsily své ozdoby na přichystané stromky. Potom jsme s dětmi procházeli všechny otevřené expozice. Navštívili jsme např: vodní i ptačí svět, pavilon s opicemi, ve venkovním výběhu jsme viděli slony, jak lámou klacky, a přemýšleli jsme, jestli jim chutnají stejně jako nám rohlíky :-). Dětem se ještě hodně líbili kaloni, fosy, zebra i velbloud.

Potom jsme přejeli od zoo k výrobně vánočních ozdob. Paní průvodkyně nás na začátku exkurze přivítala a pak už nás prováděla všemi dílnami. Mohli jsme vidět: “Jak se dějí vánoční kouzla.“

Ukázala nám, kde a jak se vyfukují ozdoby ze speciálního skla - např. šišky, labutě, koule. Že se po vyfouknutí ozdoby přenesou do stříbřírny. Tam se do nich stříkne speciální roztok, potom se ozdoby lehce ohřejí ve vlažné vodě a z ničeho nic se vevnitř obarví do stříbrna. Odtud putují ozdoby k nabarvení. Další pracovnice je ručně máčí v nachystaných barvách všech možných barev a textur. Pak ozdoby projedou tunelem s vlahým vánkem. Po uschnutí se polotovary přenáší k malířkám. Děti se shodly, že jsou to velmi šikovné a trpělivé dámy - někteří žáci o nich dokonce říkali, že jsou to kouzelnice.

Předposlední částí výroby je odstranění skleněných trnů a připevnění kovových dílků k přichycení na vánoční stromeček. Nakonec se všechny ozdoby zabalí do připravených papírových krabic.

Po exkurzi si žáci mohli v prodejně zakoupit různé ozdoby. Nejvíce se líbili krásní pávi, nádherně zdobené koule a i špice na stromeček měly u žáků úspěch.

To, že byli všichni žáci s výletem spokojeni, dokazují jejich slova:

“Dal bych výletu 10/10 hvězdiček.”
”Nebylo nic, co by se mi nelíbilo.”

“Výlet se mi moc líbil a jela bych ještě jednou.”

“Ráda bych to tam viděla znovu.”

“Výlet byl moc hezký. Děkuji paní učitelky.”

Těší nás slyšet taková milá slova.

za první stupeň

žáci 4. třídy a Mgr. O. Matěnová