Opatření 13/2020

Zasílám vyjádření České lékařské společnosti.

Z dopisu vybírám:

- s účinností od 25.9. 2020 do odvolání, nařizuje provést všem osobám, včetně dětí bez ohledu na věk, kterým byla nařízena karanténní opatření, v rozmezí 5. až 7. dne od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, nejpozději do 10. dne, RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2. Provedení testu je tímto opatřením nařízeno všem osobám v karanténě bez rozdílu.

Vážená paní doktorko, 15.10.2020

vzhledem k tomu, že se objevily nejasnosti v povinnosti provádět PCR testy u osob v kontaktu s COVID19, dostávají někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost a především školská zařízení informace, z nichž vyplývá, že se osoby v kontaktu při dodržení 14tidenní karantény nemusejí testovat. Toto vysvětlení Algoritmu pro izolaci a karanténu, který je k dispozici na stránkách MZ, případně i na stránkách naší odborné společnosti, je špatné. Dovoluji si poslat upozornění hlavní hygieničky ČR a prosím o seznámení s ním i odbor školství kraje a případně další příslušné instituce.

Na základě mimořádného opatření ministra zdravotnictví č.j. MZDR 40555/2020-1/MIN/KAN ze 24. září 2020, čl. II, bod 2 a 4 se s účinností od 25.9. 2020 do odvolání, nařizuje provést všem osobám, včetně dětí bez ohledu na věk, kterým byla nařízena karanténní opatření, v rozmezí 5. až 7. dne od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, nejpozději do 10. dne, RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2. Provedení testu je tímto opatřením nařízeno všem osobám v karanténě bez rozdílu.

Bod 4, uvádí případ, kdy z kapacitních nebo technických důvodů se nepodaří tento test provést do 10. dne od kontaktu, pak je možné karanténní opatření ukončit u asymptomatických osob bez provedení testu za 14 dnů od kontaktu.

Mimořádné opatření jasně uvádí, že se jedná pouze o případy osob bez příznaků, kdy se test nepodaří provést, čímž je myšlena situace výjimečná, kdy v provedení testu brání překážka např. v podobě nedostatečné kapacity laboratoří nebo obtíží s vystavením elektronické žádanky na vyšetření.

Mimořádné opatření nepřipouští možnost volby a individuálního rozhodování u koho test provést a u koho nikoli.

Důsledné provádění testování osob v karanténě, umožní odhalit další případné infikované osoby, izolovat je a vyhledat jejich další kontakty.Testování je tak důležitým nástrojem k zabránění šíření epidemie onemocnění covid-19.